Jak tanio odświeżyć kuchnię?
- Informacje i porady, Kuchnia
- 2 czerwca 2023
Remonty kojarzą nam się czasochłonnie i z wysokimi kosztami. Jednak ograniczony budżet niekoniecznie musi oznaczać konieczność rezygnacji z pomysłu remontu kuchni. Przy odrobinie chęci i wysiłku możemy radykalnie odmienić jej wystrój, nie rujnując przy tym domowego budżetu. Oto kilka podpowiedzi na metamorfozę kuchni tanim kosztem.
Zamiast skuwać, pomaluj!
Skuwanie płytek, wybór nowych i ponowny montaż to już poważny remont, który może poważnie zdezorganizować życie rodzinne. Niezły efekt, przy udziale jedynie ułamka sił i środków uzyskamy, decydując się na pomalowanie płytek. Ważne, tylko aby wykorzystać do tego odpowiednie farby, takie jak np. emalie renowacyjne, a najlepiej farby specjalnie do tego przeznaczone.
Odświeżenie ścian
Ściany zajmują największą powierzchnię, dlatego ich wygląd będzie wpływał na pierwsze wrażenie. Najnowsze i najmodniejsze meble nie zrobią efektu, jeśli ich tłem będą brudne, poplamione, lub w niemodnym już kolorze ściany. Można je odświeżyć, malując na nowo, ale też dla urozmaicenia wprowadzić inne materiały wykończeniowe. Popularne są tapety i fototapety o ciekawych wzorach i strukturach. Warto pamiętać, ze decydując się na uniwersalne kolory w stonowanych barwach pozbawionych przesadnej dekoracyjności zyskuje się bazę do zabawy dodatkami i modyfikowania stylu naszej kuchni.
Szafki prawie jak nowe
Niekoniecznie tylko nowe szafki potrafią odświeżyć wnętrze. Renowacja starych pomoże nam uzyskać podobny efekt. Wystarczy odmalować fronty szafek farbą kredową, lub okleić specjalną okleiną, np. imitującą drewno. Jeśli budżet na to pozwala, można zastanowić się nad wymianą frontów kuchennych, które należy dopasować w sklepie meblowym lub u stolarza. Zyskuje się nowocześniejszy wygląd kuchni bez konieczności wymiany mebli.
Nowa podłoga
W szybkiej metamorfozie kuchni nie może zabraknąć nowej podłogi. Tutaj świetnie sprawdzą się nowoczesne płytki winylowe, które wyróżnia odporność na wilgoć, zarysowania i plamy. Najważniejsze, że można je układać na obecnej posadzce, bez konieczności skuwania. Niezwykle efektowne są te, inspirowane płytkami cementowymi – pełne fantazyjnych wzorów.
Szybka i wygodna w samodzielnym montażu jest również wykładzina elastyczna z PCV, linoleum lub kauczuku, niesłusznie wciąż wielu kojarząca się z siermiężnym wystrojem poprzedniej epoki. Współczesne kolekcje perfekcyjnie imitują wzór betonu, drewna czy płytek ceramicznych. Dodatkową jej zaleta jest przyjemność w dotyku i izolacja od zimna, co docenią szczególnie rodzice małych dzieci.
Dodatki mają moc
To właśnie dekoracje i dodatki nadają ostateczny styl i charakter aranżacji wnętrza. Warto postawić na tkaniny. Nowe firanki, obrus, poduszki czy pokrowce na krzesła dodadzą wyrazu. Można również zainwestować w nowe akcesoria kuchenne. Natomiast podkładki pod naczynia skutecznie zamaskują drobne niedoskonałości na blacie roboczym. W przypadku stołu można sobie pomóc bieżnikiem. Można też stworzyć artystyczną instalację z garnków i patelni przymocowanych do ściany lub wykorzystać regał, lub odkryte szafki do stworzenia prywatnej biblioteczki kuchennej. Pamiętajmy o kwitnących kwiatach czy doniczkach z ziołami, które tchną nowe życie do naszego kuchennego wnętrza.