Praktyczne porady dotyczące aranżacji małego mieszkania
- Mieszkania, Nieruchomości
- 27 listopada 2023
Małe lokale mieszkalne są ostatnio coraz bardziej popularne. Łączy się to oczywiście z ich ceną i niższymi kosztami utrzymania. Kawalerkę również łatwiej sprzedać lub wynająć niż duże, kilkupokojowe mieszkanie. Małe lokale położone blisko centrum miasta doskonale wpisują się w aktywny tryb życia młodych ludzi i doskonale odpowiadają na ich potrzeby. Małe mieszkanie do 35 mkw. trzeba jednak urządzić w bardzo przemyślany sposób. Jakie zasady aranżacji są najważniejsze, gdy w mieszkaniu liczy się praktycznie każdy centymetr?
Najważniejszy jest plan
Urządzając małe mieszkanie, niczego nie warto zostawiać przypadkowi. Jeśli więc nie mamy doświadczenia w tworzeniu tego rodzaju aranżacji, warto poprosić o pomoc specjalistę. Architekt wnętrz pomoże nam dostrzec atuty mieszkania i ustrzec się pułapek związanych z jego urządzaniem. Oczywiście nie oznacza to, że małego mieszkania nie można zaaranżować samemu. Gotowy projekt może być wybawieniem dla osób zapracowanych lub potrzebujących pomocy w stworzeniu konkretnej wizji. Osoby, które chcą to zrobić samodzielnie, powinny pamiętać o kilku ważnych zasadach.
W małych przestrzeniach należy postawić na jasne kolory i meble na wymiar. Dotyczy to zarówno strefy odpoczynku, jak i pomieszczeń, gdzie aktywnie spędzamy czas. Ciemne barwy, szczególnie szarości, brązy czy czernie optycznie zmniejszają pokój i mogą sprawić, że będzie on robił klaustrofobiczne wrażenie. Dużo lepiej sprawdzą się pastele lub wyraziste jasne barwy, które wpuszczą do mieszkania więcej światła i poczucia przestrzeni.
W lokalach o ograniczonym metrażu warto też postawić na meble zaprojektowane i stworzone specjalnie do wnętrza. Obecnie na rynku możemy też korzystać z naprawdę bogatej oferty mniejszego sprzętu AGD, który idealnie pasuje do zabudowy aneksu kuchennego lub małej samodzielnej kuchni.
Przemyśl aranżację trudnych przestrzeni
Urządzenie kuchni czy łazienki w małym mieszkaniu może stanowić wyzwanie. Przeniesienie pralki do szafy lub kuchni czy montaż kabiny prysznicowej zamiast wanny to tylko niektóre z praktycznych pomysłów do wykorzystania w kawalerce. Pamiętajmy przy tym, że nawet bardzo nieduże przestrzenie można urządzić tak, by nie były ciasne. Pomoże nam w tym projektant we współpracy z doświadczonym budowlańcem. Ten drugi jest niezbędny, by sprawdzić, czy nasz plan i zmiany, które on zakłada, są do zrealizowania pod kątem technicznym. Ma to szczególne znaczenie w mieszkaniach w zabudowie wielorodzinnej, gdzie ekipa remontowa nie ma pełnej swobody ze względów konstrukcyjnych i bezpieczeństwa całego budynku.
Małe mieszkanie, które samo w sobie jest wymagającą przestrzenią, nowocześni specjaliści od aranżacji lubią dzielić na konkretne strefy. Jedna służy odpoczynkowi, druga pracy, przyjmowaniu gości i innym aktywnościom. Rozwiązanie to świetnie sprawdza się w kawalerkach składających się z otwartych pomieszczeń. Sypialnia odgrodzona lekką ścianką lub innym mobilnym, przepierzeniem może dawać poczucie prywatności i równocześnie w razie potrzeby stanowić część salonu. Wielofunkcyjność i elastyczność to dwie najważniejsze zasady, jakim przyświecają współczesne projekty wnętrz. Szczególnie te dotyczące niewielkich, z pozoru ciasnych mieszkań.