Klimatyzacja w mieszkaniu: ile kosztuje i jak ją zaprojektować
- Informacje i porady
- 25 października 2022
Coraz cieplejsze lata sprawiają, że klimatyzacja w mieszkaniu przestaje być luksusem, a staje się koniecznością. Dotyczy to szczególnie niewielkich mieszkań lub lokali znajdujących się na poddaszu. W praktyce jednak obniżenie temperatury o kilka stopni w czasie upału przyda się w każdym domu czy mieszkaniu. Co ważne część nowoczesnych urządzeń klimatyzujących posiada opcję, dzięki której można dogrzać pomieszczenia zimą. Ile kosztuje taka wygoda? Nim zdecydujemy się na klimatyzację warto wiedzieć jak ją wybrać i zaprojektować, aby codzienne użytkowanie nie zrujnowało domowego budżetu.
Od kosztorysu do projektu
Koszt i projekt klimatyzacji zależy przede wszystkim od tego, czy chcemy chłodzić jedno czy kilka pomieszczeń. Jeśli zależy nam na niewielkiej przestrzeni, najtańszą i najprostszą opcją jest przenośny klimatyzator. Ma on jednak sporo wad, a największą jest konieczność odprowadzania ciepłego powietrza w czasie chłodzenia. Z powodu tego defektu niewiele osób decyduje się na tego typu rozwiązanie. Dużo popularniejsze są klimatyzatory typu split. Składa się one z minimum dwóch elementów. Klimatyzatora wewnętrznego i jednostki zewnętrznej, którą stawiamy na balkonie lub dachu, albo zawieszamy na elewacji. Urządzenie tego typu, przeznaczone do jednego pomieszczenia, czyli składające się z dwóch elementów, kosztuje od 1500 do 2000 złotych.
Wydajność klimatyzatora split, a co za tym idzie wielkość powierzchni, jaką będzie chłodził, zależy od jego typu. Im jest nowocześniejszy, tym mniej energii zużywa i jest w stanie obniżyć temperaturę w większym pomieszczeniu. Prosty duet składający się z wymienionych wcześniej elementów idealnie sprawdzi się w kawalerce. Warto jednak podkreślić, że nie schłodzi dwóch pomieszczeń na raz. W związku z tym wiele osób decyduje się na rozbudowanie systemu klimatyzacji domowej. Na czym to polega? Do agregatu zewnętrznego dodaje się kolejne urządzenia wewnętrzne i ustawia je w pokojach, które potrzebują klimatyzacji.
Domowa klimatyzacja montaż i koszty eksploatacji
Aby wybrać odpowiedni klimatyzator warto poprosić o pomoc specjalistę. Nie oznacza to jednak, że nie możemy dokonać wstępnej selekcji i zdecydować się na konkretny typ urządzenia. Klimatyzatory, które działają na zasadzie dwóch jednostek, są wydajne i ciche, ale nie zawsze chłodzą skutecznie. Duże mocno nasłonecznione pomieszczenia i strychy mogą potrzebować aż dwóch agregatów wewnętrznych, a to generuje koszty. Konsultacja z fachowcem może w tym wypadku pomóc nam w wyborze urządzenia o odpowiedniej mocy.
Co ważne, projekt klimatyzacji jest usługą wykonywaną zwykle w cenie montażu wybranego przez nas systemu. Aby więc zapewnić komfortową temperaturę w mieszkaniu wystarczy dobrze znać swoje potrzeby. Optymalna moc chłodzenia zależy między innymi od liczby okien czy stopnia nasłonecznienia domu lub mieszkania. Profesjonalny konsultant zajmujący się klimatyzacją będzie to potrafił ocenić w czasie jednej wizyty. Bez jego pomocy nawet nowoczesne urządzenie może okazać się w naszym przypadku mało wydajne lub zwyczajnie nieskuteczne.