Kuchnia otwarta na salon – wady i zalety
- Informacje i porady, Kuchnia
- 25 października 2022
Kuchnie otwarte na salon są w ostatnich latach bardzo popularnym rozwiązaniem. Z czego to wynika? Na to pytanie zapewne odpowiesz sobie sama, po przeczytaniu tego artykułu. Przeanalizujemy w nim wady i zalety obydwu rozwiązań, czyli kuchni połączonej z salonem oraz będącej oddzielnym pomieszczeniem.
Często stykamy się z błędnym założeniem, że wybór jednego z powyższych rozwiązań jest ściśle powiązany z metrażem mieszkania lub domu. Nic podobnego. Kuchnie otwarte świetnie sprawdzają się zarówno w dużych lokalach, gdzie przestrzeń dzienna ma powierzchnię kilkudziesięciu metrów kwadratowych, jak też w małych mieszkankach – tam dzięki otwarciu kuchni na salon zyskuje się dodatkową przestrzeń.
Zalety kuchni otwartej
Zacznijmy od zalet kuchni połączonej z salonem:
- Więcej przestrzeni. To jest argument istotny (jak już wspomnieliśmy) dla użytkowników małych mieszkań. Połączenie kuchni z salonem pozwala nie tylko oszczędzić stratę na ścianie działowej, ale też sprawia, iż część mieszkania zaczyna pełnić podwójną funkcję, a łączenie funkcji to podstawa efektywnego aranżowania niewielkich przestrzeni mieszkalnych. Dzięki połączeniu kuchni z salonem można też wygospodarować więcej miejsca na przyrządzanie i spożywanie posiłków. W małej kuchni zazwyczaj nie ma miejsca na porządny stoli do jedzenia, za to w kuchni otwartej bez problemu ustawimy spory blat, przy którym zasiądzie cała rodzina.
- Doświetlenie pomieszczeń. Ważne, szczególnie wtedy, gdy albo kuchnia, albo salon mają niewiele okien lub okna te dostarczają mało światła. Po połączeniu jaśniejsze pomieszczenie doświetli to ciemniejsze. Tutaj istotny jest także czysto subiektywny efekt większej przestrzeni, często również przekładający się na wrażenie, iż jest jaśniej, mniej przytłaczająco.
- Kontakt z resztą mieszkania podczas pracy w kuchni. Jeśli ktoś dużo gotuje, będzie to dla niego niezwykle ważne, aby nie być wtedy odseparowanym od reszty domowników lub gości. Jest to też bardzo istotny argument dla rodziców małych dzieci, ponieważ przy otwartej kuchni można kontrolować, co robią pociechy, o ile spędzają czas w salonie.
Wady kuchni otwartej
- Rozchodzenie się zapachów. Nie każda potrawa ładnie pachnie, szczególnie na etapie przygotowywania. Z tego względu przy otwartej kuchni trzeba zainwestować w naprawdę dobry okap z wyciągiem. W przeciwnym razie wszystko, łącznie z ubraniami naszych gości, będzie przesiąknięte kulinarnymi zapachami.
- Konieczność sprzątania na bieżąco. Wiadomo, że lubimy czystość, jednak nie zawsze sprzątamy od razu po zjedzeniu posiłku. Przy otwartej kuchni jest to problemem, ponieważ cały bałagan jest widoczny z salonu.
- Konieczność ujednolicenia stylu kuchni i salonu. To jest problemem tylko wtedy, gdy masz kompletnie inny pomysł na kuchnię i salon. W takiej sytuacji sprawdzi się jedynie kuchnia zamknięta. Otwarta wymaga, aby jedno pomieszczenie idealnie pasowało do drugiego.
Zalety kuchni zamkniętej
- Zatrzymywanie zapachu i bałaganu. Czyli to, o czym przed chwilą pisaliśmy – jeśli kuchnia oddzielona jest od reszty mieszkania ścianami oraz drzwiami, w razie przyrządzania szczególnie wonnych potraw, np. podczas smażenia ryby, możemy odciąć pomieszczenie od reszty lokalu. To samo dotyczy bałaganu – brudne naczynia mogą chwilę poczekać w tym odrębnym pomieszczeniu, zanim zabierzemy się za ich sprzątanie.
Wady kuchni zamkniętej
- Niewielki metraż. W blokach rzadko się trafia, aby zamknięta kuchnia miała dużą powierzchnię. Zazwyczaj jest w niej ciasno i czasami z trudem dwóch domowników może w niej przyrządzać posiłki jednocześnie (a to się często dzieje rano, przed wyjściem do pracy i szkoły). Wygospodarowanie stolika do jedzenia też jest problemem i często trzeba się zadowolić składanym blatem i mało stylowymi, niewielkimi krzesełkami.
- Brak kontaktu z resztą mieszkania. Jeśli gotujesz w zamkniętej kuchni, nie wiesz, co się dzieje w pozostałych pomieszczeniach. Przy dzieciach jest to niedopuszczalna wada, a przy imprezach ze znajomymi i rodziną – odetnie cię od możliwości cieszenia się ich towarzystwem.